به گزارش وبلاگ  معرفی زیبا ترین املاک کشور

ساخت مساجد مختلف با به کارگیری ذوق و هنر در دوران گذشته، ساخت مساجدی را در پی داشت که حاکی از ایمان مذهبی می باشد. سبک به کار رفته در معماری مساجد در دوره های مختلف متفاوت می باشد.

استفاده از کتیبه ها و نقش و نگارهایی که در ساختمان مساجد دوره های مختلف به کار رفته است حاکی از فرهنگ و ذوق و سلیقه مردمان آن دوره می باشد.

ساخت مساجد در دوره های مختلف با به کارگیری سبک معماری متفاوت، امروزه مساجد را یکی از زیباترین فضاهای معنوی کرده است. یکی از جاذبه های گردشگری در عصر حاضر را می توان مساجد ساخته شده در دوران مختلف به شمار آورد.

مساجد ساخته شده در دوران عباسی بیشتر از خشت ساخته می شدند. ساخت مساجد با استفاده از خشت با گذشت زمان جای خود را  به آجر داد. از قدیمی ترین مساجد در دوران عباسی را می توان مسجد تاری خانه دامغان نام برد.ساخت مناره ها و ایوان های مساجد در دوره های مختلف با یکدیگر متفاوت بود. در دوران های مختلف استفاده ار نوع خط های مختلف که در کتیبه های مساجد به کار می رفت، حاکی از فرهنگ و سلیقه مردم در روزگاران گذشته می باشد.

نکته ای که در ساخت تمام مساجد رعایت شده است، ایجاد فضایی معنوی در ساختمان مساجد می باشد. مساجد ساخته شده در دوران های مختلف دارای ساختمان های متفاوتی می باشند.

استفاده از رنگ هایی که برای طراحی نقوش مساجد به کار رفته است در دوران های مختلف، متفاوت می باشد. معماری مساجد مختلف در ایران شکوه و آرامش خاصی را به نمایش می گذارد که حاکی از ذوق مردمان در گذشته بوده است.

در معماری مساجد ساخته شده در ایران هنرهای مختلف با یکدیگر در هم آمیخته اند. استفاده از گچ بری، منبت کاری، خوشنویسی و خطاطی در مساجد، علاوه بر ایجاد فضایی معنوی زیبایی مساجد را دوچندان کرده است.

کلمات کلیدی: معماری مساجد، طراحی نقوش در مساجد، ایجاد فضایی معنوی در ساختمان مساجد، استفاده از کتیبه ها و نقش و نگارها در مساجد، ساخت مناره ها و ایوان های مسجد، استفاده از گچ بری در مساجد